Nasi twórcy
Andreas A. Malecki
Malarz, rysownik, grafik, poeta
Urodzony na Świętej Warmii, beztroskie dzieciństwo spędził w Barczewie.
Twórczą drogę rozpoczął cyklem rysunków satyrycznych w Gazecie Olsztyńskiej (1971). Niestety twórcy, którzy nawet lekko „chłostali” rzeczywistość polską, nie znajdowali uznania władz PRL, zatem młodemu rysownikowi podziękowano za współpracę.
Twórczą drogę rozpoczął cyklem rysunków satyrycznych w Gazecie Olsztyńskiej (1971). Niestety twórcy, którzy nawet lekko „chłostali” rzeczywistość polską, nie znajdowali uznania władz PRL, zatem młodemu rysownikowi podziękowano za współpracę.
Rysował nadal, ale przeważnie do szuflady, chociaż zdarzało mu się sporadycznie zamieszczać prace w lokalnej prasie. Realizował się jako dekorator, grafik i malarz obrazów „świętych” dla Kurii Warmińskiej, przy łaskawym przyzwoleniu biskupa Glempa.
Po zdobyciu III nagrody w konkursie satyrycznym w Suwałkach (1983), otrzymał zaproszenie od Eryka Lipińskiego na zjazd założycielski Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, które zawiązało się w 1984 roku. Ten zjazd ugruntował rangę satyry w Polsce i zaowocował wieloma konkursami dla rysujących satyryków.
W latach 1984-1988 aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym nie tylko na terenie Olsztyna, ale i całej Polski, biorąc udział w prezentacjach, wystawach, konkursach, a także w organizowaniu nowych form upowszechniania satyry.
Jesienią 1988 postanowił wyjechać do Niemiec, podążając za rodziną, która od wielu lat przebywała nad Renem. Przez kilka lat trudy egzystencji nie sprzyjały twórczości, ale po kilku latach Muzy przypominały o sobie i przystąpił do grupy „Forma/t/”, z którą wystawiał kilkakrotnie w Kempen i Orsay oraz w Neuss am Rhein. Brał udział w projekcie „Künsterhaus” w miejscowości Kevelaer, gdzie w latach 1997-2000 tworzył i wystawiał swoje prace. Nadal rysował, malował i uczestniczył w konkursach satyrycznych na terenie różnych krajów, co przyniosło wiele nagród i możliwość prezentowania prac na wystawach pokonkursowych.
Utrzymywał ścisłe kontakty z satyrykami polskimi, czego wynikiem było zawiązanie w 2001 roku w Olsztynie ze Stanisławem Aszmarinem i Mirkiem Krzyśkowem międzynarodowego Stowarzyszenia ”A/rt/spiracja”, które przez wiele lat organizowało światowe konkursy satyryczne „Jaka bede” czy „Jaja z Mikołaja” i nadal aktywnie działa.
Obecnie całą energię poświęca grupie twórców „Złota Linia”, powstałej dzięki entuzjastom skupionym na portalu społecznym GL, a której jest pomysłodawcą i współzałożycielem oraz autorem logo. Pierwsza wystawa grupy miała miejsce w Mszanie Dolnej w maju 2009 roku, a do dzisiaj „Złota Linia” prezentowała swoje dokonania w 20 miejscowościach na terenie całego kraju. Jest rzeczą oczywistą, że Andreas A. Malecki bierze czynny udział we wszystkich tych wydarzeniach. W czasie gdy nie rysuje, najchętniej maluje, uprawia grafikę użytkową i artystyczną, fotografuje, ale bywa i poetą.