Wystawa obrazów Fridy Kahlo w Poznaniu. Praca współpracującego z nami artysty Andreasa A. Maleckiego zgłoszona do konkursu.
2017-01-31

Wielką niespodzianką wita nas 2017 rok.

W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zagoszczą prace słynnej meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Wystawie towarzyszy konkurs na projekt nadruków na gadżety promujące ekspozycję.  Praca współpracującego z nami artysty Andreasa A. Maleckiego została zgłoszona do konkursu.  Gratulujemy!


„Moje obrazy są namalowane dobrze. Bez pośpiechu, z cierpliwością. Myślę, że zainteresują parę osób” – Frida Kahlo


Frida Kahlo to jedna z najbardziej interesujących i charyzmatycznych artystek pierwszej połowy XX wieku.

Urodzona 6 lipca 1907 roku, jako dziecko chorowała na Heinego Medina, co spowodowało zdeformowania ciała. Plany i marzenia o studiowaniu medycyny przekreślił w 1922 roku wypadek komunikacyjny. Ten dramat zmienił losy młodej dziewczyny, przykuwając ją do łóżka na długie miesiące rekonwalescencji.

Wtedy właśnie Frida zaczęła malować, najczęściej autoportrety. Obrażenia, jakich doznała, w znacznym stopniu wpłynęły na charakter jej malarstwa. Odzyskała sprawność ruchową, ale do końca swojego życia zmagała się z dolegliwościami i cierpieniem. Malowała przede wszystkim dla siebie, by odpędzić demony, odreagować ból duszy i ciała, oswoić traumę.

 „Maluję autoportrety, bo tak często jestem sama. Maluję siebie, ponieważ jestem tematem, który znam najlepiej” – Frida Kahlo


W 1929 roku poślubiła słynnego malarza muralistę Diego Rivierę. Połączyła ich miłość, zamiłowanie do sztuki i poglądy polityczne, ale związek okazał się być bardzo burzliwym, pełnym rozstań i powrotów.

„W swoim życiu przeżyłam dwa wypadki, jeden to autobus, drugi to Diego. Diego okazał się tym gorszym” – Frida Kahlo


W 1938 roku odbyła się pierwsza wystawa prac Kahlo w Nowym Jorku.

Rok później pojechała do Francji. Nawiązała wówczas przyjaźń z Pablem Picassem i Marcelem Duchampem. Wystawa w Paryżu przyniosła Fridzie Kahlo rozgłos, a twórczość jej została doceniona przez Muzeum Sztuki Luwr, gdzie trafiła jedna z jej prac.

„Moje malarstwo nosi w sobie przekaz bólu. Malarstwo dopełnione życiem” – Frida Kahlo


W ostatnich latach życia bardzo podupadła na zdrowiu, m.in. amputowano jej stopę, ale doczekała się wystawy w swoim ukochanym Meksyku.

„Po co mi stopy, skoro mam skrzydła” – Frida Kahlo


Zmarła 13 lipca 1954 roku mając zaledwie 47 lat, zostawiając niemały dorobek w postaci własnych dzieł i słynnego już dziennika z prywatnymi zapiskami. Ten ślad pozwala snuć domysły, że popełniła samobójstwo, choć oficjalną przyczyną był zator płuc.

„Mam nadzieję, że śmierć jest radosna i nigdy tu już nie wrócę” – Frida Kahlo

 

Obecnie jej obrazy osiągają ceny 3–5 mln dolarów, choć za życia sprzedawała je po 300 i była szczęśliwa, że ktoś chce je kupować. Dziś Frida Kahlo to ulubienica krytyków, kuratorów i właścicieli galerii, a także duchowa patronka feminizmu, sztuki kobiet i współczesnej sztuki meksykańskiej.

Prace Fridy Kahlo można będzie podziwiać od 27 września 2017 do 21.01.2018.

"Wszyscy myślą, że jestem surrealistką, a ja nie jestem. Nigdy nie malowałam snów, ani sennych koszmarów. Malowałam moją własną rzeczywistość."– Frida Kahlo

 

Konkurs "Inspiruje mnie Frida"

W związku z planowaną wystawą CK Zamek ogłosił konkurs na projekt nadruków na gadżety promujące wystawę Fridy Kahlo w Poznaniu.

Z dumą zatem prezentujemy pracę współpracującego z Galerią "La Belle Epoque" Artysty Andreasa A. Maleckiego, która została zgłoszona do konkursu (na zdjęciu).

                                                                                                                 Opracowanie tekstu: Joanna Tatarkowska
T_PRODUCT_GO_TO_CART