„Panta rhei – zmiany klimatu i zrównoważony rozwój w sztuce współczesnej” – spotkanie środowisk twórczych i ekologicznych z inicjatywy Galerii „La Belle Epoque”
2018-01-09

W poniedziałek 8 stycznia 2018 roku odbyło się organizowane przez Galerię „La Belle Epoque” spotkanie wrocławskich środowisk twórczych, ekologicznych i społecznych zatytułowane „Panta rhei – zmiany klimatu i zrównoważony rozwój w sztuce współczesnej”. Spotkaliśmy się w zaprzyjaźnionej wrocławskiej galerii Hart – Hostel & Art.

Celem spotkania było wspólne przedyskutowanie koncepcji sztuki zaangażowanej społecznie i niosącej przesłanie o najważniejszych wyzwaniach współczesnego świata tj. zmiany klimatu i dążenie do zrównoważonego rozwoju. Rozmawialiśmy o zorganizowaniu w 2018 roku wystawy tworzonej przez współpracujących z nami artystów i artystki, a poświęconej zmianom klimatu i wartości natury, o którą dla własnego dobra jako ludzie powinniśmy dbać.

Rok 2018 będzie rokiem Światowego Szczytu Klimatycznego COP24, podczas którego liderzy polityczni oraz specjaliści od zmian klimatu z całego świata będą ustalać zakres działań, które jako ludzkość musimy podjąć, by ograniczyć powodującą zmiany klimatu i niszczącą naszą planetę emisję gazów cieplarnianych. COP24 odbędzie się w Katowicach, będą mu towarzyszyły wydarzenia kulturalne, mamy nadzieję, że prace zainspirowane styczniowym spotkaniem będą ich elementem.

Podczas spotkania omawialiśmy tematy tj.: powstawanie, skutki i możliwość przeciwdziałania zmianom klimatu, ważne funkcje rzek i ich ochrona, przyczyny i zapobieganie smogowi, a także koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym, w której każda wyprodukowana rzecz może naleźć swoje drugie życie. Pojawiło się wiele ciekawych zagadnień związanych z kwestią uchodźców klimatycznych, a także uchodźców smogowych, nie zabrakło dylematów, czy bardziej potrzebne i skuteczne jest podejście globalne do dbania o przyszłość naszej planety i zapobieganie zmianom klimatu, czy też dzięki prostym działaniom każdego człowieka może wytworzyć się masa krytyczna, która powstrzyma narastające niebezpieczeństwa związane ze zmianami klimatu.

Bardzo dziękujemy wszystkim ekologom i ekolożkom ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, Fundacji Ekorozwoju, Greenpeace’u z Wrocławia oraz Stowarzyszenia Biorecykling za podzielenie się swoją wiedzą, a współpracującym z nami Artystom i Artystkom za pomysły na wystawę. Mamy nadzieję, że spotkanie było inspirujące i stanowi dopiero początek artystyczno-ekologicznej współpracy na rzecz dobra naszej planety, nas i naszych dzieci i wnuków.

W obliczu coraz większego kryzysu klimatycznego oraz nadmiernego wykorzystywania i podporządkowania przez człowieka natury sztuka nie może pozostać obojętna, a artyści i artystki ignorować zmian zachodzących na świecie i ich konsekwencji. Koncepcja sztuki zaangażowanej społecznie nie jest nowa, lecz w ostatnim czasie bardzo się rozwija. Malarze, rzeźbiarze, twórcy instalacji artystyczny na całym świecie próbują poprzez sztukę uświadomić odbiorcom zagrożenia wynikające z rabunkowej gospodarki zasobami wspólnymi, a także wskazać kierunki działań, jakie jako ludzkość możemy podjąć w celu ochrony naszego naturalnego dziedzictwa, a przy tym naszego życia. Przykładem mogą być towarzyszące kolejnym szczytom klimatycznym (COP) instalacje artystyczne w przestrzeni publicznej Jensa Galschiota zatytułowane Unbearable (postępujący wzrost emisji gazów cieplarnianych), Uchodźcy klimatyczni (ludzkiej wielkości posągi z brązu) oraz Freedom to Pollute (emitująca zanieczyszczenia replika amerykańskiej Statuy Wolności).

Sztuka ma wielką moc oddziaływania i wpływa na kształtowanie proekologicznych i prospołecznych postaw i pozwoli zrozumieć zagrożenia wynikające ze zbyt ekspansywnego wykorzystywania zasobów Ziemi. Wspólnie poprzez sztukę możemy sprawić, by temat konieczności dbania o naszą planetę dotarł do jak największego grona ludzi.

P.S. Dziękujemy serdecznie koleżankom z Hart – Hotel & Art za udostępnienie miejsca na spotkanie, a także wycieczkę po niesamowitym artystycznym hostelu, gdzie każdy pokój urządzony jest przez innego artystę. Bardzo duże wrażenie zrobił na nas „Trash room”, urządzony z materiałów z upcyklingu: tapety z motywem resztek, sofa wykonana ze starej wanny, przepiękne żyrandole z puszek i metalowych odpadów. To jest idea gospodarki o obiegu zamkniętym wcielona w życie J

 

Pierwsza fotografia: wystawa instalacji autorstwa Jensa Galschiota, towarzysząca Szczytowy Klimatycznemu COP23 w Paryżu w 2015 roku, a potem także kolejnym szczytom. Instalacje noszą tytuły: Unbearable (postępujący wzrost emisji gazów cieplarnianych), Uchodźcy klimatyczni (ludzkiej wielkości posągi z brązu) oraz Freedom to Pollute (emitująca zanieczyszczenia replika amerykańskiej Statuy Wolności).

T_PRODUCT_GO_TO_CART